Ostrá Malenica

Tento rok sme ukončenie letnej turistickej sezóny naplánovali opäť do Strážovských vrchov kde bolo naším cieľom vystúpiť na dolomitový vrch Ostrú Malenicu vysokú 909m. V spolupráci s KST Rokoš sme naplnili bus takmer do posledného miesta a naberáme smer do dedinky Slopná odkiaľ začíname našu túru. Počasie nám moc nepraje a po príchode do dediny nám slabo prší ale aj napriek počasiu väčšina turistov absolvuje celú túru.

Popri dedine prechádzame lúkami do osady Podmalenica, postupne sa dostávame do lesa kde mnohokrát zápasime s ťažkým terénom nakoniec sa nám podarí zdolať hlavné stúpanie a prichádzame na Malenicu odkiaľ nám chýba na samotný vrchol Ostrej Malenice po hrebeni asi 15 minút. Výhľady sú obmedzené pre hmlu, za priaznivého počasie je vidieť napr. Kľak a Strážov.

Po oddychu na vrchole sa vraciame späť do sedla Malenica, potom postupne schádzame do obce Mojtín kde naša túra končí. Za obcou pár turistov navštívilo aj jaskyňu sv. Jozefa a priamo v obci sa zastavujeme pri pomníku cisárskeho večného vojaka Ladislava Škultéty - Gábriša, ktorý celé desaťročia bojoval v armáde habsburských panovníkov.

Po 16 hod. opúšťame Mojtín a naberáme kurz Nitrianske Rudno kde na nám čaká chutný guláš, tombola a zábava.

príchod do Slopnej

Podmalenica

na Ostrej Malenici

 

v jaskyni Sv. Jozefa

pamätník Ladislava Škultéty - Gábriša