Ostrá, Tlstá

   Ďaľší autobusový zájazd privádza našich turistov do oblasti Veľkej Fatry, kde naším cieľom je vystúpiť na dominanty horného Turca Ostrú a Tlstú. Slušne zaplnený bus takmer do posledného miesta prichádza do chatovej osady Gader blízko obce Blatnica, kde naša túra začína.

Z chatovej osady začíname túru pozvoľným stúpaním chodníkom Janka Bojmíra. Postupne sa dostávame strmším stúpaním až na Muráň kde sa odbočuje chodník na Ostrú a Tlstú. My sa po chvíľke oddychu pokračujeme až do sedla Ostrej kde môžme obdivovať skalné útvary. Zo sedla Ostrá nás čakajú posledné metre na samotný vrchol Ostrej v exponovanom teréne. Naskytujú sa nám pekné výhľady do blízkeho okolia ale blížiace mraky zo severu neveštia nič dobré a cestou po hrebeni na Tlstú nás zastihne dážď, ktorý nás sprevádza až na samotný vrchol Tlstej. Pred vrcholom sa dostávamé na najvyšší bod dnešnej túry a tým bol Bágľov kopec, ktorý je vo výške 1414 m.

Na vrchole Tlstej nám slabo prší, výhľady sú obmedzené tak sa pomaly púšťame  po modrej značke k jaskyni Mažarná. Pri zostupe musíme byť opatrný lebo sa dosť šmýka na vlhkom, blatistom teréne a neskôr nás čakajú obtiažne úseky zabezpečené reťazmi. Nakoniec sa dostaneme k jaskyni Mažarná, ktorá je 130 m. dlhá môžme tam obdivovať granátovú a stlpovú chodbu, ako správny turisti ju aj dôkladne preskúmame samozrejme je potrebné mať pri sebe aj lampáš príp. čelovku :).

Po obhliadke jaskyne a krátkom oddychu nás čaká už len posledný zostup Vápennou dolinou až do ústia Gaderskej doliny, odkiaľ to máme už len pár metrov k chatovej osade kde na nás čaká autobus. Napriek nepriaznivému počasiu, môžme byť spokojný s dnešnou túrou.

 

pri chatovej osade Gader

na Muráni

nechýbali aj kamzíky

v sedle Ostrá

na vrchole Ostrá

Na Bágľovom kopci

na vrchole Tlstá

Mažarná jaskyňa