Stoh, Poľudňový Grúň, Chleb

V prázdninovom období sa opäť dostávame do oblasti Malej Fatry. Do polovice zaplnený autobus spôsobil asi obdobie dovoleniek a nie najšťastnejšia predpoveď našich meteorológov, ktrorý nám sľubovali zamračenú oblohu s dažďom. Našťastie sa predpoveď nenaplnila a čakal nás takmer slnečný deň i keď trochu veterný.

Začíname blízko lyžiarskeho strediska Lučivná lesným chodníkom žltou značkou do Strungového príslopu, kde sa ukazujú prvé výhľady na široké okolie. Dávame si chvíľku oddychu lebo nás čaká stŕmy výstup na prvý vrchol našej túry a to Osnicu. Plánovanú svačinku odkladáme pre silnejší vietor do sedla Osnice kde zároveň môžme obdivovať majestátny Veľký Rozsutec. Po naplnení síl prichádzame do sedla Medziholie a hneď sa púšťame na ďalší vrchol našej túry Stoh. Na spomínaný vrchol ide len menšia skupinka ostatný využívame obchádzku Stohu, kde nie je najlepší terén a po predchádzajúcich dažďoch je dosť blatistý aj pre ílovitý podklad. Musíme vynaložiť veľa úsilia aby sme sa neocitli na zemi pekne umazaný.

Po úspešnom zvládnutí blatistého úseku sa postupne dostávame na hlavný hrebeň Malej Fatry a prichádzame na Poludňový Grúň, Chleb a niektorí aj na Snilovské sedlo. Po krásnych výhľadoch schádzame na chatu pod Chlebom, kde sa postupne všetci stretávame, občerstvíme a spoločne zostupujeme do cieľa našej túry Šútova kde nás už čaká autobus na spiatočnú cestu.

prichádzame do Lučivnej

snáď nás nečaká takéto tempo :)

úvodne foto v Lučivnej

 

pohľad na Osnicu

posledné metre na Osnicu

na vrchole Osnica

v pozadí Stoh

Veľký Rozsutec

sedlo Medziholie

v sedle Osnice

Vrátna dolina

na Poludňovom grúni

v pozadí Veľký Fatranský Kriváň

Snilovské sedlo

chata pod Chlebom

pri chate pod Chlebom

na Šútovskom vodopáde

Mojžišove pramene

vretenica